Konec oktobra so Center za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, Inštitut za ekonomska raziskovanja ter Fakulteta za management Univerze na Primorskem zaključili Ciljni raziskovalni projekt Strateška razvojno inovacijska partnerstva (SRIP).
Osrednja naloga raziskovalne skupine je bila, da na osnovi metodologije, razvite v predhodnem projektu, predstavi delovanje devetih SRIP, ki so se oblikovala na področjih Slovenske strategije pametne specializacije (S4) ter oceni primernost tovrstnega mehanizma v luči spodbujanja sodelovanja med gospodarstvom in javno raziskovalno sfero. Ključna ugotovitev vrednotenja je, da so se SRIP kljub različnim poslovnim modelom, ki so si jih izbrali, svoje temeljno poslanstvo dobro opravili in na številnih področjih razvili pomembne raziskovalno-razvojne projekte, žal pa se je njihove izkušnje premalo upoštevalo pri oblikovanju strateških dokumentov, tudi aktualnega Načrta za okrevanje in odpornost.
Vodja projekta je bila prof. dr. Maja Bučar (FDV UL), iz FM UP pa sta pri projektu sodelovala visokošolska učitelja in raziskovalca, prof. dr. Borut Likar in asist. dr. Peter Štrukelj, ki sta se osredotočila na evalvacijo SRIPa Zdravje - medicina.
Povezava do končnega evalvacijskega poročila je dostopna TUKAJ.
Raziskovalna skupina je med leti 2017 in 2022 izdala tudi naslednje analize in publikacije:
- Kvantitativna analiza strateških razvojno-inovacijskih partnerstev (2022)
- Predlogi nadgradnje raziskovalno-razvojnega in inovacijskega sistema v smeri spodbujanja sodelovanja med SRIPi in javnimi raziskovalnimi organizacijami (2020)
- Vrednotenje sodelovanja med znanostjo in gospodarstvom (2020, znanstvena monografija)
- Vmesno spremljanje in vrednotenje delovanja SRIP-ov v obdobju 2017-2019 (2019, vmesno poročilo)
prof. dr. Borut Likar asist. dr. Peter Štrukelj