Mladi raziskovalec – kdo, kaj in zakaj?

Eden najpomembnejših gonil gospodarske rasti in socialno-ekonomske blaginje so raziskave in inovacije (R&I). Medtem ko imajo raziskave ključno vlogo v gospodarstvu, ki temelji na znanju, so inovacije bistvene za zagotavljanje intelektualnega kapitala, potrebnega za rast takšnega sistema. UP Fakulteta za management trenutno usposablja dva mlada raziskovalca, asist. Jana Frančeškina in asist. Barbaro Švagan, ki se izobražujeta na dveh različnih, a enako pomembnih področjih raziskovanja: trajnostni turizem in prihodnost dela. Z delom mladih raziskovalcev sta nas podrobneje seznanila na popoldanskem dogodku 15. decembra 2022 na UPFM, katerega so se udeležili tudi prorektor za ekonomiko in finance Univerze na Primorskem prof. dr. Rok Strašek, dekanja UP Fakultete za management izr. prof. dr. Tatjana Horvat ter prodekanja za raziskovalno in mednarodno dejavnost izr. prof. dr. Ana Grdović Gnip. Med udeleženci dogodka so bili tudi študenti in predavatelji UP FM, ki skrbno vzpodbujajo in vodijo študente skozi raziskovalne izzive.

"Če bi še enkrat izbiral, bi zagotovo izbral isto pot. Akademsko pot na UP Fakulteti za management" so bile uvodne besede asist. Jana Frančeškina. Asist. Jan je nadaljeval, da se v akademski sferi zaplava v neznano področje, ki predstavlja številne izzive a kljub temu dopušča akademsko svobodo, ki skrbi za kreativnost mladega raziskovalca. Asist. Jan v svoji doktorski disertaciji raziskuje trajnostni turizem, katere namen je analizirati učinkovitost slovenskih hotelirskih podjetij v določenem obdobju ter vpliv lokacije, velikosti in letne odstotne stopnje rasti BDP-ja na prebivalce Slovenije ter sosednjih držav na to, in sicer z namenom prikaza poglobljenega vpogleda v slovensko hotelsko dejavnost. Turizem ima v gospodarstvu velik ekonomski pomen, saj je eden izmed pomembenjših generatorjev delovnih mest, ki igra pomembno vlogo pri izgradnji podobe določene destinacije ter ustvarja turistično povpraševanje po njej. V Sloveniji je že tradicionalno več kot 50% vseh prenočitev opravljenih v hotelih, kar jih postavlja na sam vrh prenočitvenih kapacitet. Asist. Jan zaključi z ugotovitvijo, da je prihodnost Slovenije v majhnih "butičnih" in lokalno usmerjenih hotelih.

Asist. Barbara Švagan v svoji doktorski disertaciji raziskuje kakovost platformnega dela na lokaciji in sicer primer slovenskih platformnih dostavljalcev. Platformna ekonomija je precej nova oblika organiziranja in posredovanja plačnega dela prek digitalnih platform, kjer slednja omogoči tako posameznikom kot tudi orgranizacijam, da se povežejo z drugimi organizacijami ali posamezniki, ki jim v zameno za plačilo zagotovijo storitev ali izdelek. Asist. Barbara nadaljuje, da se je glede na javno znane podatke platformno delo od njihovega nastanka v letu 2008 skozi leta povečalo za več kot 600 % in je leta 2020 doseglo število 777. Kakovost platformskega dela je velik izziv glede na specifičnosti te zaposlitve kot so plačilo na podlagi opravljenih nalog, na odnos stranka-dostavljavec-platforma, status zunanjega izvajalca, stroški opreme in tako naprej. Asist. Barbara zaključi svojo predstavitev z ugotovitvijo, da je v Sloveniji področje platformnega dela pravno zelo slabo raziskano, da se sicer s tem ukvarjajo sindikati, vendar bo potrebno še precej več podkrepljenih raziskav, da bo področje jasnejše.

Univerze imajo poslanstvo prenašati znanje prek povezovanja raziskovalnega in izobraževalnega dela. Raziskovalna aktivnost univerz je vitalnega pomena za razvoj in napredek človeškega uma. Za izpolnjevanje tega poslanstva imajo univerze posebno odgovornost za usposabljanje novih raziskovalcev – mladih raziskovalcev. Nujnost spodbujanja mladih raziskovalcev postane še toliko bolj pomembna, ko se upoštevajo vsi nastajajoči izzivi, kot so staranje prebivalstva, zeleni prehod, podnebne spremembe, neenakosti ali povečano povpraševanje po visokokvalificirani delovni sili.

V Sloveniji je financiranje podiplomskega študija in raziskovalnega usposabljanja mladih raziskovalcev pomemben instrument znanstvene politike, ki ga izvaja Javna agencija za raziskovalno dejavnost (ARRS). Program Mladi raziskovalec spodbuja in širi ustvarjalnost in inovativnost mladih, jih uči samostojnega raziskovalnega dela in ozavešča o soodgovornosti za razvoj trajnostnega, zelenega in vključujočega okolja. Kot kažejo podatki za leto 2021, ARRS financira več kot 200 mladih raziskovalcev, skoraj enakomerno porazdeljenih po spolu.

Poleg promocije pomena kariere mladih raziskovalcev je dogodek ponudil možnost za razpravo o institutu mladih raziskovalcev.

    

 

15. december 2022 | FM | Raziskovanje in svetovanje

Družbena omrežja

Kazalo